DEPREM

Merhaba arkadaşlar maalesef bugün sizinle üzücü bir konu ile beraberiz. Güzel İzmir’imizde yaşanan can kayıpları, korku, yaralanmalar dünden beri tanık olduğumuz videolarla hepimizin yüreğini burkuyor. Çoğumuz depremi ,şiddetini öğrendikten sonra sarıldık telefonlara sevdiklerimiz için. Maalesef ki geçmişimiz böyle hadiselerle dolu. Elbette hepimizin adı gibi bildiği sebepler yüzünden bu acıları yaşadık, yaşıyoruz, yaşayacağız. Birazdan yazacağımız şeyler bize küçüklükten beri öğretilen ezberlediğimiz şeyler olsada bunlara uygulayacak kadar beynimize yerleşmediği sürece yazılıp okunmaya devam etsin istiyorum. O yüzden hadi başlayalım.

DEPREM ÖNCESİ NELER YAPILMALIDIR?

Bu konuda başlamak istediğim ilk nokta sevgili mütahhitler, ev dediğin gevşek toprağa meyilli arazilere yapılmaz.Çığ düşme tehlikesi olan dağ yamaçlarına yapılmaz.Dik vadilere yapılmaz.Ev dediğin yapı tekniği ve inşaat yönetmeliğine uygun olarak yapılır.O binaların içinde sayısız yaşama dört elle sarılmış canlar yaşıyor ve bu canların bir tanesi bile sizin üç kuruş  kar etmek için ucuza aldığınız malzemeden kat ve kat daha değerli.Bunun yanında bzilerde yaşadığımız coğrafi bölge hakkında mutlaka araştırmalar yapalım.Eğer benim gibi kum zemin olan bir yerde yaşıyorsanız binanın yapı malzemesinin ek olarak binayı sağlamlaştırdığından emin olalım.

Gelelim yapısal olmayan önlemlere:

*Küçüklüğümüzden beri bize öğretildiği gibi devrilip bizi yaralama potansiyeli olan her eşyayı sağlam bir şekilde montelemeliyiz

*Yataklarımız mutlaka ve mutlaka giysi dolabı gibi ağır eşyalardan uzak konumda olmalıdır.

*Deprem anında binadan acil çıkışını mümkün olduğunca geniş tutmalıyız.Bizi engelleyebilecek bir eşya bulundurmamalıyız.

*Depremden en az zararla kurtulmak için aile bireyleri ile birlikte deprem sırasında ne yapılabilir,evde en güvenli saklanabilecek noktalar neler , binadan çıktıktan sonra en güvenli açık alan neresi gibi şeylerin planlamalarını yapmalıyız.

*Depremde olası bir meydana gelebilecek yangına karşi mutlaka ulaşılabilir yerlerde yangın söndürme tüpleri bulundurmalıyız.

*Elektrik,doğalgaz ve su vanalarının otomatik olduğuna emin olalım.

*Deprem sonrasını düşünerek deprem sigortası yaptıralım.

Türkiye'nin korkutan gerçeği: Deprem | Gündem Haberleri

*Deprem çantası hayati önem taşır bunu unutmayalım.

DEPREM ANINDA NE YAPILABİLİR?

 • Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan uzak durulmalıdır.
 • Baş iki el arasına alınarak veya bir koruyucu (yastık, kitap vb) malzeme ile korunmalıdır. Sarsıntı geçene kadar bu pozisyonda beklenmelidir.

*Varsa sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelerek hayat üçgeni oluşturulmalıdır.

*Güvenli bir yer bulup, diz üstü ÇÖK, Başını ve enseni koruyacak şekilde KAPAN, Düşmemek için sabit bir yere TUTUN.

 • Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşulmamalıdır.
 • Balkona çıkılmamalıdır.
 • Balkonlardan ya da pencerelerden aşağıya atlanmamalıdır.
 • Kesinlikle asansör kullanılmamalıdır.
 • Telefonlar acil durum ve yangınları bildirmek dışında kullanılmamalıdır.
 • Kibrit, çakmak yakılmamalı, elektrik düğmelerine dokunulmamalıdır.
 • Tekerlekli sandalyede isek tekerlekler kilitlenerek baş ve boyun korumaya alınmalıdır.
 • Mutfak, imalathane, laboratuvar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak, fırın ve bu gibi cihazlar kapatılmalı, dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşılmalıdır.
 • Sarsıntı geçtikten sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapatılmalı, soba ve ısıtıcılar söndürülmelidir.
 • Diğer güvenlik önlemleri alınarak gerekli olan eşya ve malzemeler alınarak bina daha önce tespit edilen yoldan derhal terk edilip toplanma bölgesine gidilmelidir.
 • Okulda sınıfta ya da büroda ise sağlam sıra, masa altlarında veya yanında; koridorda ise duvarın yanına hayat üçgeni oluşturacak şekilde ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketi ile baş ve boyun korunmalıdır.
 • Pencerelerden ve camdan yapılmış eşyalardan uzak durulmalıdır.

DEPREM SONRASI NELER YAPILABİLİR?

*Önce kendimizin sonrasında ise çevremizdekilerin güvenliğinden emin olalım.

*Bina içerisinde tehlikeli bir durumdan kaçınmak için tüp ,elektrik, su ,doğalgazı kontrol etmeliyiz

*Kontrolden sonra bulunduğumuz binayı hızlı ve temkinli şekilde terk etmeliyiz ve özellikle binamızda hasar varsa ilgili kişilerin görüşünü alıp binaya öyle giriş yapmalıyız.

*Yardım çalışmalarına katılın. Unutmayın ki bu günlerde birlik olmak en kurtarıcı unsurdur.

*En ve en önemlisi hayati bir arama olmadığı sürece hatları meşgul etmeyin.Mümkün olduğunca sms, whatsapp gibi yerler üzerinden yakınlarınızla haberleşin.

*EĞER ENKAZ ALTINDA KALMIŞ İSENİZ paniklemeden durumunuzu kontrol edin kendiniz  için yapabileceğiniz bir şey var mı sakince düşünün.Umutmayın dışarıda sizi kurtarmaya çalışan yüzlerce insan var bunu düşünün ve o durumda kendiniz için en iyisini yapın.

*Sesinizi duyurmak için sürekli bağırarak enerjinizi tamamıyla tüketmek yerine etrafınızda ses çıkarabilecek bir maddeye vurmayı deneyin.Ya da telefonunuza whistle uygulamasını indirin.

*Telefonunuzda edinmeniz gereken diğer bir uygulama ise GÜVENDEYİM.Bu uygulama sayesinde listenize eklediğiniz kişilere anında sms yolu ile konumunuz gidecektir.Bu sevdikleriniz için hem yaşam sevinci olur hemde sizi kurtarma çalışmaları daha da hızlanmış olur.

Son sözlerime gelirsek isterseniz bu maddeleri üstten okuyup geçin çünkü eminim ki bunların çoğuna hakimsiniz ama lütfen artık bu maddeleri uygulamaya geçelim hep birlikte. Birlik olalım, uyaralım ve bilinçlenelim. Böylelikle her depremde  günler boyu enkaz altından çıkarılanları üzülerek izlemeyelim. İzmir’e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, can kayıplarına baş sağlığı diliyor, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Umarım ki daha güvenli yarınlarımız olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: